Ekologický vánoční úklid: Efektivní a šetrné metody pro čistý a udržitelný domov

Vánoce klepou na dveře a s nimi i ten správný čas pro vánoční úklid. A víte co? Tenhle úklid může být skvělou příležitostí nejen pro vyčištění domova, ale i pro očistu duše. Jak se říká, "v čistém domě, čistá mysl", a opravdu, když máme kolem sebe pořádek, cítíme se lépe a jsme mnohem efektivnější. Jak na úklid tak, aby byl co nejefektivnější a zároveň šetrný k nám i k naší krásné planetě? Na to se s námi pojďte podívat v následujícím článku.

Vytvořte si systém

Nejlepší je do toho jít s plánem, místo aby to vypadalo jako honička po celém domě bez hlavy a paty. Takže, jak na to? Začněme od místnosti nejvzdálenější od vstupních dveří a postupujme krok za krokem, pokoj po pokoji. Máme tak jistotu, že žádný kout našeho domova nevynecháme. V každé místnosti přitom začneme od shora – od prachu na skříňkách a poličkách až po podlahu. A proč? Abychom se na konci nedivili, že nám podlaha připomíná pole po sklizni. 

Zbavte se zbytečností

Během roku se v našich domovech nakupí hromada věcí, které už nepotřebujeme. Ať už se jedná o starý svetr, který už dávno nenosíme, knihy, co jsme přečetli stokrát, nebo hrníčky, co už mají za sebou své nejlepší časy. Tak proč neudělat místo pro věci nové?

Místo vyhazování věcí, co už nepoužíváte, se je pokuste předat dál. To, že už je nevyužíváte vy neznaemená, že nemohou posloužit někomu jinému. Je to skvělý způsob, jak udělat dobrý skutek a zároveň odlehčit vaší domácnosti od nepotřebných věcí. Tak co, jdeme na to?

Běžte na to ekologicky

Běžné čisticí prostředky z obchodu mohou být celkem nešetrné. A to nejen k životnímu prostředí, ale také k našemu zdraví. Často obsahují ropné deriváty a další chemikálie, které se mohou dostat do našeho těla a způsobit nepříjemnosti jako jsou alergie nebo jiné zdravotní problémy.

A to není vše. Když tyhle chemikálie spláchneme do odpadu, jejich cesta tím nekončí. Většinou se nedostanou úplně pryč ani v čističkách vod a škodí tak naší přírodě a živým organismům. Nehledě na to, že se pak mohou skrz potravní řetězec dostat zpět do našich těl.

Ale nebojte, na trhu je spousta ekologických čistících prostředků, které jsou stejně účinné jako ty tradiční, ale zároveň jsou šetrné k přírodě, našemu zdraví i k naší peněžence. Můžete si vybrat od univerzálních čističů přes prostředky na úklid kuchyně až po přípravky na mytí oken, koupelnu nebo WC.

Takže při dalším úklidu sáhněte po něčem, co vám pomůže udržet domov čistý a zároveň bude šetrné k naší planetě. 

 

Čistící prostředky si můžete vyrobit i doma

Zrovna nemáte po ruce komerční čistící prostředky? Vyrobte si vlastní. A to velice snadno a z ingrediencí, které máte běžně doma. Například smícháním vody s octem v poměru 1:1 získáte univerzální čistidlo. Pokud vám vadí octový zápach, můžete do směsi přidat esenciální oleje, které váš dům či byt krásně provoní.

Jedlá soda smíchaná s citronovou šťávou tvoří zase skvělého pomocníka v boji proti nečistotám a působí jako přírodní bělidlo. Soda také dokáže pohlcovat nepříjemné pachy a je ideální na čištění čalounění a koberců, obzvláště, pokud vás trápí například zápach po cigaretách či domácích mazlíčcích.

Citron si pak poradí s vodním kamenem a olivový olej zase pomáhá zabránit usazování a zasychání vody na nerezových spotřebičích. Olivový olej či kokosový olej společně s citronovou šťávou můžete použít také na ošetření dřeva. Tato směs působí jako přírodní leštěnka.