Skrytí spolubydlící: Nedejte bakteriím ve Vaší domácnosti šanci

Bakterie a jiné mikroorganismy jsou neviditelné, ale přesto jsou stálou součástí našeho každodenního života. Ačkoliv mnoho z nich žije v našem těle a na kůži, kde plní užitečné funkce, existují i takové, které mohou být nebezpečné a ohrožovat naše zdraví. V tomto článku se dozvíte, nejen to, která místa jsou pro tyto organismy nejvíce přitažlivá, ale také jak s nimi efektivně bojovat.

Nezvaní hosté

Ať se nám to líbí nebo ne, v našich domovech se vyskytuje celá řada bakterií a dalších mikroorganismů. Těmi nejčastějšími jsou bakterie jako E. Coli, Staphylococcus aureus, a Streptococcus. V kuchyni se pak velice často setkáváme s bakteriemi způsobujícími salmonelózu nebo s kampylobakteriemi. Tyto bakterie se často vyskytují v syrovém mase, vejcích a nepasterizovaných mléčných výrobcích. Správná manipulace s těmito potravinami a dostatečná hygiena vám pomohou předejít nebezpečí těchto mikroorganismů.

A kde se bakterií schovává úplně nejvíc? Možná na místech, na kterých byste to až tolik nečekali.

Houbička na nádobí

Kuchyně je plná bakterií, ale nejvíce jich najdeme v houbičce na nádobí. Používáme ji pro odstranění mastnoty a organických nečistot, avšak často zapomínáme na její vlastní čistotu. Doporučuje se pravidelně ji měnit každých deset až čtrnáct dní. Pro ekologičtější variantu ji můžete „sterilizovat“ v mikrovlnné troubě nebo myčce, což by mělo zničit až 99 % bakterií. Přesto je vhodné ji pravidelně měnit, a to i tehdy, pokud na první pohled nenese žádné velké známky nečistot.

Mobilní telefon

Mobilní telefony a sluchátka jsou jedním z největších zdrojů bakterií. Telefony nám dnes již zdaleka neslouží pouze ke komunikaci. Jsou kalendářem, fotoaparátem, zdrojem zábavy, mapami a takto bychom mohli pokračovat do nekonečna. Jsou tedy přímo rájem pro bakterie a viry. Je proto důležité udržovat jejich čistotu a pravidelně je čistit a dezinfikovat. Obdobně jsou na tom také sluchátka, obzvláště pokud je používáte často.

Klávesnice a ovladače

Místa jako je klávesnice počítače či notebooku a ovladače na televize jsou často znečištěny drobky, mastnotou a prachem, což je ideální prostředí pro bakterie. Pokud se pak těchto předmětů dotýkáme, přenášíme bakterie na ruce a následně na obličej, což zvyšuje riziko infekce. Je proto nezbytné tyto přístroje pravidelně čistit dezinfekčními prostředky, ale s opatrností, aby nedošlo k poškození zařízení.

Ručníky a ložní prádlo

Ručníky a ložní prádlo jsou dalším oblíbeným místem pro bakterie a roztoče. Je důležité měnit povlečení a prostěradla alespoň jednou za čtrnáct dní a prát je na dostatečně vysokou teplotu kvalitními pracími prostředky, které jsou však šetrné k pokožce. Ručníky a osušky by neměly zůstat vlhké, ale měly by být vždy pověšené aby mohly důkladně proschnout. Ideální je rozložit je na topení, aby se předešlo množení bakterií.

Lidské tělo

Naše tělo je domovem pro desetkrát více mikroorganismů než kolik máme buněk. Většina z nich s námi žije v symbióze a pomáhá nám v mnoha ohledech, jako je trávení, produkce vitamínů a posilování imunitního systému. Nejvíce mikroorganismů najdeme ve střevech, ale také na kůži, v ústech a na pohlavních orgánech. Tyto bakterie jsou pro nás nezbytné, proto bychom to neměli při koupeli přehánět s používáním mýdla. Důležitá je správná hygiena rukou a intimních partií.

 

Zdroj: Biooo